Advertisements

Arvien vairāk autovadītāju saņem sodus par mobilā tālruņa izmantošanu pie stūres, informē Valsts policijā. Pēc Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) pētījuma datiem – aptuveni 70 procentu autovadītāju izdara šādu pārkāpumu. Izplatījies arī paradums viedtālrunī īsināt sastrēgumos pavadīto laiku. No šīs nedēļas par šiem pārkāpumiem tiek piešķirts viens soda punkts. Tomēr joprojām liela daļa autovadītāju paliek nesodīti.

Advertisements
Advertisements

Krišjāņa Valdemāra un Elizabetes ielas krustojumā pēc darba izveidojies diezgan liels sastrēgums. Manāms, ka liela daļa šoferu pie stūres mierīgi izmanto mobilo tālruni. Lielākoties  tie gan ir vīrieši, kuri telefonu izmanto tieši sarunai.

Advertisements
Advertisements

novēroja 80 satiksmes dalībniekus, kas, vadot transportlīdzekli, izmantoja mobilo tālruni. No tiem 52 bija vīrieši un 28 sievietes.

Pavisam neliela daļa aizrautīgi vēroja telefona ekrānu, kamēr pārējie nodevās sarunai. Gandrīz visi likumpārkāpēji automobilī atradās vieni – tātad ar tālruņa palīdzību īsināja sastrēgumā pavadīto laiku. Latvijas Radio uzrunāja Valsts policiju, kur noskaidrojās, ka šogad deviņos mēnešos par šo pārkāpumu sodīti vairāk nekā četri tūkstoši šoferu. Galvenās kārtības policijas pārvaldes Satiksmes drošības pārvaldes priekšnieks Normunds Krapsis stāsta, ka tas ir vairāk nekā visā pagājušajā gadā kopā.

Advertisements
Advertisements

„Es domāju, šie pārkāpumi notiek gana daudz gan pilsētā, gan ārpus. Protams, ja mēs skatāmies uz Rīgas pilsētu, galvaspilsētu, tad skaidrs, ka vienkārši intensīvas satiksmes apstākļos diemžēl laikam ir tas paradums. Stāvot sastrēgumos vai braucot lēni sastrēgumos, cilvēkiem ir šis ieradums lasīt ziņas vai komunicēt ar kādu paziņu. Tā, es domāju, nav tikai Latvijas problēma, tā ir problēma visā pasaulē,” saka Krapsis.

Advertisements
Advertisements

To, ka šāda problēma tiešām pastāv, apliecināja arī pagājušajā gadā veiktais CSDD veiktais pētījums. Tas atklāja, ka 70 procentu autovadītāju tiešām izmanto telefonu pie stūres. Tas mudināja valdību nolemt, ka par šādu pārkāpumu jāreģistrē soda punkti. Izmaiņas stājās spēkā šonedēļ. Normunds Krapsis atzīst, ka speciāli sastrēgumi uzraudzīti netiek.

Advertisements
Advertisements

„Viss ir atkarīgs no tā, protams, kur atrodas policijas norīkojums. Pēc būtības, ja mēs runājam par pārkāpuma fiksēšanu, tad to varbūt ir vieglāk izdarīt, kad satiksme ir lēna. Skaidrs, ka efektīvākais veids, ja tādi pārkāpumi ir izplatīti, tas ir nākotnes jautājums – pēc iespējas vairāk būt dažādiem līdzekļiem – kamerām, kas šādās vietās varētu fiksēt šos pārkāpumus,” skaidro Krapsis.

Advertisements
Advertisements

Viņš arī atzīst, ka policijai nav pietiekamas kapacitātes, lai situāciju pietiekami kontrolētu. Latvijā pazīstamais auto žurnālists Pauls Timrots gan uzskata, ka policijai nebūtu jākontrolē telefona lietošana pie stūres sastrēgumos. Viņš uzskata, ka sabiedrībai tas būtu jākontrolē pašai. Tomēr žurnālists uzsver – mobilā lietošana pie stūres ir nosodāma jebkurā gadījumā.

Advertisements
Advertisements

„Varbūt, kamēr tu skaties telefonā, tev kāda ome priekšā paklupa aiz sava maisiņa un nokrita, un tu viņu neredzi aiz motora pārsega un sāc braukt. Policijai ar to nebūtu gluži jānodarbojas. Viņiem varbūt varētu būt viena draudīga mašīna, kas brauc un filmē un fotogrāfē. Bet būtībā jau tu redzi, ka tev blakus tarkšķ telefonā, uztaurē viņam, parādi ar pirkstu – na na na! To jau sabiedrība pati var izdarīt, vienkārši notaurējam un žestikulējam tiem, kas tā dara. Tā, lai tev ir kauns, ka tu sēdi ar to telefonu pie auss un visi par tevi smejas. Tā vajadzētu būt,” uzskata Timrots.

Advertisements
Advertisements

Žurnālists arī uzsver, ka princips ir tāds pats kā teātrī: ir tikai pieklājīgi netraucēt citus satiksmes dalībniekus, izmantojot mobilo tālruni.

Advertisements
Advertisements

Avots